Zaloguj sięZarejestruj się

lub
zaloguj się używając

Położenie:

Cała Polska

Europejski Stadion Kultury

Europejski Stadion Kultury w Rzeszów

wydarzenie przeszłe

Miejsce:
Klub Rzeszów - Rzeszów - logo
Rzeszów
Data:
czwartek, 25 czerwca 2015
Start:
20:00
Wstęp:
darmowy

Brałeś udział w wydarzeniu Europejski Stadion Kultury? Dopisz się do listy gości i bądź na bieżąco ze wszystkimi informacjami na jego temat!

Europejski Stadion Kultury - plakat
Liczba uczestników: 0

Filmy

Zdjęcia i obrazy

Wydarzenie stanowiące fuzję muzyki, fotografii, tańca, teatru i literatury. Zobaczymy blisko 30 projektów kulturalnych, ponad 200 artystów i wykonawców z 9 krajów świata.
Rozpoczynamy 25 czerwca wydarzeniami w Klubie Festiwalowym i koncertami na Rynku.
Szczegóły na www.stadionkultury.pl

[Scroll for English]

Najważniejszym punktem i jednocześnie najmocniejszym uderzeniem będzie na stałe wpisany w artystyczny krajobraz miasta Koncert Główny na Stadionie Miejskim – 26 czerwca. Stałym elementem koncertu są duety gwiazd, unikalne połączenia muzyczne – powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i unikatową jakość wśród festiwali. W programie występy niepowtarzalnych muzycznych kolektywów: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters Band (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), IZA Lach & The Airplane Boys (Kanada). Na finał usłyszymy The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.

W pozostałe dni festiwalu, scena na rzeszowskim rynku, kontynuując tradycje poprzednich edycji Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury będzie rozbrzmiewać w uzupełniających się, chociaż całkowicie różnorodnych klimatach muzycznych. Klub Festiwalowy pochwali się osobnym programem artystycznym, miasto będzie tętnić żywiołową muzyką, tańcem, teatrem i słowem.

W czwartek 25 czerwca rzeszowska odsłona wyjątkowego projektu, wykreowanego przez trzy miasta Rzeszów, Lublin i Białystok. Pod batutą Mikołaja Blajdy usłyszymy polskich muzyków jazzowych i solistów z Armenii w Tryptyku Ormiańskim. Charakteru koncertowi dodadzą ludowe instrumenty duduk i oud.

Pod hasłem Klezmer & World zagrają w sobotę 27 czerwca: Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele zespół znany rzeszowskiej publiczności, który do współpracy zaprosił Tomasza Nowaka – trębacza i kompozytora, Adeb’a Chamoun’a – Syryjczyka grającego na darbuce oraz Eskaubei – pioniera hip-hopu na Podkarpaciu. Ten dzień na Rynku zamknie koncert Onuki, a w Filharmonii Podkarpackiej Szeherezada.

Art Celebration – Urban Sound & Vision w niedzielę zakończy muzyczne propozycje festiwalu. W tym roku artyści, z udziałem Andrzeja Smolika z zespołem oraz przedstawicielami U Know Me Records w składzie: Daniel Drumz, Kixnare, Mr Krime, nastawili się na pokazywanie nowych trendów w polskiej muzyce miejskiej i elektronicznej w połączeniu z akompaniamentem świetnych instrumentalistów i wizualizacjami ukazującymi motywy industrialne Rzeszowa i Podkarpacia.

Wydarzenia towarzyszące Wschodowi Kultury – Europejskiemu Stadionowi Kultury 2015 to szczególnie warsztaty fotograficzne (w tym fotografii otworkowej “Przez dziurkę do…” i gumy chromianowej) połączone z wystawami, miejski plener fotograficzny prowadzony przez Pawła Chara i wystawa jego autorstwa “Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu”, na którą poza fotografią składa się film i promocja albumu.

Sztukę w przestrzeni miejskiej eksponować będzie projekt MUR-ART poprzez wielkoformatowe wydruki prac polskich i ukraińskich artystów. W Biurze Wystaw Artystycznych wernisaż wystawy dzieł Franciszka Starowieyskiego. Ukraiński teatr Beautiful Flowers z propozycją funk-futurystycznego spektaklu „Tłuszcz” wystąpi w Teatrze Maska. W Klubie Festiwalowym propozycje znajdą dzieci w ramach Smyk Areny. Bitwy taneczne Battle of The South, spotkania wokół literatury przygotowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, połączone z dyskusjami “Tożsamość i znaczenia – spotkania ze słowem”, wreszcie program Młodzieżowego Klubu Festiwalowego, a w nim polsko-ukraińskie spotkania “Wolontariat ponad granicami” w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury, uzupełni bogaty i wielokierunkowy program festiwalu.

W Klubie Festiwalowym otwartym podczas całego festiwalu usłyszymy bieszczadzką grupę Matragona, multi-instrumentalistów czerpiących z tradycji różnych kultur, sięgających po bogate instrumentarium etniczne. Ponadto obejrzymy społecznościowy film dokumentalny “SEDNO” o mieszkańcach Rzeszowa, skorzystamy z warsztatów dj-skich i warsztatów QRkodów, a na koniec wypoczniemy w rytmach ludowych przy potańcówce (tradycyjne tańce polskie w formie niestylizowanej) i Silent Disco.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

Każdy z trzech festiwali ma swoją dynamikę i program, ale wszystkie łączy wspólna misja – stworzenie najwyższej jakości oferty kulturalnej. Tegorocznej edycji Wschodu Kultury towarzyszy idea przybliżenia uczestnikom festiwalu kultury ormiańskiej. Nie zabraknie zatem okazji do zapoznania się z muzyką, kinem i literaturą z Armenii.

W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ostatnia modyfikacja: 2015-06-22 07:33:46 przez izolkaa

Shoutbox

Zaloguj się aby napisać komentarz